Pokaz Geminidów w Kielcach – 15.12.2016

spadające gwiazdy
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Kielcach organizuje otwarty pokaz „spadających gwiazd” – meteorów z roju Geminidów. Zapraszamy wszystkich w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 18 na Plac Artystów w Kielcach. Nie zabraknie niezapomnianych wrażeń!
Maksimum aktywności roju Geminidów przypada na 14 grudnia, jednak ze względu na prognozowaną pogodę, pokaz odbędzie się następnego wieczora. W czasie maksimum możemy liczyć na widoczność nawet 100 meteorów w ciągu godziny. Aktywność Geminidów jest porównywalna ze znanym sierpniowym rojem Perseidów, jednak to właśnie grudniowe Geminidy charakteryzuje duża jasność zjawisk i częste pozostawianie śladów na niebie. Wiele osób uważa, że są bardziej widowiskowe od letnich Perseidów.

Tegoroczne maksimum Geminidów zapowiada się interesująco. Co prawda na niebie znajduje się Księżyc w pełni, który rozświetlając niebo, może przyczynić się do widoczności mniejszej liczby meteorów, jednak mimo to nadzieje związane z tym rojem wciąż są ogromne. Wystarczy tylko przypomnieć maksimum z 2014 r., kiedy to można było zobaczyć ponad 250 meteorów w ciągu godziny. Teraz prawdopodobnie nie będą one aż tak liczne, ale wciąż ich liczba powinna być duża – ok. 50 zjawisk na godzinę.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, poza obserwacjami meteorów, przygotuje również inne atrakcje:
– możliwość zobaczenia Księżyca, a także planet (Wenus, Mars) przez profesjonalny teleskop
– obserwacje innych ciekawych obiektów nocnego nieba przez teleskop (na ile pozwolą warunki atmosferyczne i zaświetlenie miejsca obserwacji)
– prelekcja na temat powstawania meteorów – czy to naprawdę „spadające gwiazdy?”, możliwość rozmowy na dowolne tematy związane z Kosmosem.

Pokaz będzie trwał w godz. 18-21. Ewentualne jego odwołanie lub zmiana czasu trwania może być uzależniona od pogody. Polecamy zadbać o ciepły ubiór.
Gorąco zapraszamy na pokaz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *