Od 25 września do 9 października 2020 r. mieszkańcy Kielc mogą poprzeć nasz projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce. Zachęcamy do oddania swojego głosu i zachęcenia do tego jak najszerszego grona znajomych. W tym roku można głosować wyłącznie przez internet.

Nazwa naszego projektu: N082 „Zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Planetoid (Asteroid Day) w Kielcach”

Jak głosować?

Na oficjalniej stronie budżetu obywatelskiego znajduje się formularz do głosowania: https://bo.kielce.eu/glosowanie/
Należy wypełnić swoje dane i zaznaczyć pozycję „N082 – Zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Planetoid (Asteroid Day) w Kielcach” – znajduje się ona pod koniec listy, wśród zadań nieinwestycyjnych.

Każdy głosujący ma prawo zaznaczyć 1 projekt inwestycyjny duży, 3 projekty inwestycyjne małe i maksymalnie 5 projektów nieinwestycyjnych. Ważna uwaga: głosować można tylko raz, tzn. jeśli już wysłaliśmy wypełniony formularz, nie wolno nam tego zrobić ponownie. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 października.

Opis projektu

Międzynarodowy Dzień Planetoid (Asteroid Day) to organizowane na całym świecie wydarzenie popularnonaukowe, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat planetoid i komet. Chcielibyśmy zorganizować kolejną edycję tego święta po raz pierwszy na terenie Kielc. Proponujemy zorganizowanie jednodniowego otwartego pokazu astronomicznego na Placu Artystów w Kielcach (lub w innym ogólnodostępnym miejscu) w terminie pomiędzy 25 czerwca 2021 a 5 lipca 2021. Na potrzeby wydarzenia zostanie przygotowana wystawa fotografii i infografik popularyzujących wiedzę o astronomii – będzie miała charakter wystawy tymczasowej o proponowanym czasie ekspozycji około 1-2 tyg. W dniu wydarzenia poszczególne pokazy interaktywne będą skupiały się wokół zagadnień przedstawionych w ramach wystawy. Proponowane atrakcje to: pokazy z użyciem profesjonalnych teleskopów astronomicznych, interaktywna prelekcja z wykorzystaniem suchego lodu, nauka o skałach ziemskich i meteorytach oraz multimedialny pokaz nieba w mobilnym planetarium. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, oferując atrakcje dla mieszkańców z każdej grupy wiekowej: od dzieci, młodzieży, po osoby dorosłe i starsze, odpowiadając na naturalną chęć człowieka do poznawania otaczającego nas świata. Pomoże w uświadomieniu społeczeństwa na potencjalne zagrożenia z kosmosu, odwołując się przy tym do wiedzy z dziedzin ścisłych (astronomia, fizyka) oraz inżynierii i nowych technologii, których rozwój daje nadzieje, że ludzkość nie będzie bezbronna wobec katastrofy naturalnej na skutek zderzenia Ziemi z obiektem kosmicznym. W ramach światowych obchodów Asteroid Day, koordynatorzy międzynarodowi umożliwiają połączenie zdalne ze znanymi postaciami zaangażowanymi w ideę Dnia Planetoid (astronautami, znanymi naukowcami i przedstawicielami świata kultury). Dzień Planetoid obchodzony jest w rocznicę katastrofy tunguskiej z 30 czerwca 1908 roku, najbardziej dotkliwego zderzenia Ziemi z obiektem kosmicznym w najnowszej historii. 6 grudnia 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło, że Dzień Planetoid będzie obchodzony na całym świecie każdego roku w dniu 30 czerwca. Wnioskodawcami projektu są członkowie kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Pokaz zaćmienia Słońca w Kielcach w 2015 r., zorganizowany z inicjatywy PTMA Kielce.

Typ projektu: Nieinwestycyjny

Koszt zadania: 15 000 zł